Cherry Shipping!
We are shipping our orchards fresh cherries! Our shipping days are Mondays and Tuesdays. Orders can be made online or in the store.


Apricots on Sale!
Buy a box get a box FREE
Visit our store for more information!

THE ICE CREAM BARN SERVING WINEGARS ICE CREAM
Winegar’s ice cream is super-premium handcrafted ice cream. We make all our ice cream in small batches. How small you ask? Our ice cream is made 9 gallons at a time. That’s equal to 36 quarts, 72 pints, or about 288 scoops at a time. The process for making our ice cream is the same as using one of the old-fashioned hand crank freezers (only it’s a little bigger), and we don’t have to add the ice and rock salt. We started this way almost 30 years ago, and while it’s a lot of work, we think it’s what makes our ice cream so good.

Our Wonderful Fruit Spreads No Sugar Added
Cherry, Peach, Apricot, Huckleberry, Raspberry, Strawberry and More
The Farmhouse
-
47-11 Single Flour Sack Towels U34-538 Mushroom
- Regular price
- $9.95
- Sale price
- $9.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
47-10 Single Flour Sack Towels U34-425 Rooster
- Regular price
- $9.95
- Sale price
- $9.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
47-9 Single Flour Sack Towels U34-14 New Cat
- Regular price
- $9.95
- Sale price
- $9.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
14-5 Keychain - Vintage Classic Car Badge
- Regular price
- $5.00
- Sale price
- $5.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
14-8 Vinyl Sticker - Yakima WA Vintage Classic Car Badge Sticker
- Regular price
- $4.00
- Sale price
- $4.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
14-7 Magnet - Yakima, Washington Road Trip Travel Badge Magnet
- Regular price
- $5.50
- Sale price
- $5.50
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
14-6 Vinyl Sticker - Yakima, WA Road Trip Travel Badge Sticker
- Regular price
- $4.00
- Sale price
- $4.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
14-9 Magnet - Mount Rainier Badge
- Regular price
- $5.50
- Sale price
- $5.50
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
14-10 Magnet - Washington Across America 2.0
- Regular price
- $5.50
- Sale price
- $5.50
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
47-6 Single Flour Sack Towels Packaged Queen Bee (Floral)
- Regular price
- $9.95
- Sale price
- $9.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
47-7 Single Flour Sack Towels Packaged Apples
- Regular price
- $9.95
- Sale price
- $9.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out